Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
REi284IlAvVbu
Zdjęcie przedstawia przybliżenie mikroskopowe na wiązkę przewodzącą w liściu jasnoty. Wiązka przewodząca jest niejednorodna i składa się z komórek różnego typu. Na niebiesko wybarwione zostały komórki łyka, a na czerwono drewna. Komórki łyka są wielokształtne, zdecydowanie mniejsze od komórek drewna. Połączone są nieregularnie ścianami bocznymi. Komórki drewna mają kulisty kształt. Różnią się pomiędzy sobą rozmiarem. Też są połączone ścianami bocznymi. Wiązka przewodząca tworzy pasma tkanki przewodzącej u roślin naczyniowych. Komórki drewna odpowiadają za transport wody i soli mineralnych od korzenia do liści.

Tkanki przewodzące i wiązki przewodzące

Wiązka przewodząca w liściu jasnoty (Lamium). Komórki wybarwione na kolor niebieski to elementy łyka, które przewodzą produkty fotosyntezy; na czerwono wybarwiono elementy drewna przewodzące wodę i sole mineralne.
Źródło: Micropix, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Stałe tkanki przewodzące, drewno (ksylem) i łyko (floem), odpowiadają za transport substancji w organizmie roślinnym, tworząc wspólne pasma – wiązki przewodzące. Elementami przewodzącymi drewna przenoszone są jednokierunkowo, w górę rośliny – od korzeni przez łodygę do liści – woda i sole mineralne. Strukturami przewodzącymi łyka odbywa się dwukierunkowy transport produktów fotosyntezy: w górę rośliny – od liści dojrzałych do młodych, kwiatów i owoców, oraz w dół – od liści dojrzałych do łodyg i korzeni, które magazynują substancje odżywcze.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz budowę drewna i łyka.

  • Udowodnisz, że drewno i łyko to tkanki niejednorodne.

  • Określisz funkcje obu rodzajów tkanki przewodzącej.

  • Wykażesz związek między budową elementów przewodzących drewna i łyka a efektywnością transportu substancji.

  • Opiszesz budowę i występowanie różnych rodzajów wiązek przewodzących.