Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R60eLvdMPObIx
Obraz przedstawia nagich i półnagich ludzi podczas zabawy. Część osób gra na instrumentach. Po lewej stronie na złotym tronie siedzi mężczyzna. Obok siedzi kobieta, której ktoś zakłada złotą koronę.

A co przed filozofią, czy nie było pytań? Wskazanie specyfiki pytań filozoficznych

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy poznanie czegokolwiek rozpoczyna się od pytania? Czy pytanie poprzedza każdą wiedzę? Na pierwszy rzut oka skłonni jesteśmy odpowiedzieć na te pytania pozytywnie. Rzecz jest jednak bardziej złożona. Istnieje wiedza, której nie można wyobrazić sobie bez tego swoistego impulsu, jaki stanowi pytanie. Istnieje też wiedza, która trafia do naszych umysłów pod nieobecność pytań. Ujmiesz te problemy na przykładzie dwu form wiedzy – mitu oraz filozofii. Dzieje ich splatają się w historii greckiej kultury w sposób skomplikowany, ale ciekawy. Rozważania o obecności pytań będą okazją do przyjrzenia się tej kwestii.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z relacją mitu i filozofii w kontekście problemu obecności pytań.

  • Porównasz specyfikę wiedzy mitycznej i filozoficznej.

  • Dokonasz analizy właściwości pytań filozoficznych.