Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1B2MpRbjDyDQ
Ilustracja przedstawia mężczyznę z siwymi długimi włosami i siwą brodą. Na dłoni trzyma sześcian, na którym jest symbol S i liczba 32. W tle jest fragment układu okresowego pierwiastków.

Jak zmieniają się właściwości chemiczne i fizyczne pierwiastków w obrębie okresów?

Pierwowzór układu okresowego powstał w <math aria‑label="tysiąc osiemset sześćdziesiątym dziewiątym">1869 roku dzięki Dymitrowi Mendelejewowi, na podstawie odkrytego przez niego prawa okresowości.
Źródło: dostępny w internecie: focus.pl, domena publiczna.

Właściwości chemiczne i fizyczne pierwiastków zmieniają się w obrębie grup układu okresowego. Okresowe zmiany tych samych właściwości można zaobserwować także w obrębie okresów. Oznacza to, że jeśli zrozumiesz, jak zmienia się, przykładowo, wartość promienia atomowego w drugim okresie, to w podobny sposób wyjaśnisz jego zmianę w trzecim okresie. Opisuje to prawo okresowości, które mówi, że właściwości pierwiastków zmieniają się okresowo wraz ze wzrostem liczby atomowej.

Twoje cele
  • Sformułujesz wniosek dotyczący zmiany wartości promienia atomowego w okresie. 

  • Połączysz zmiany wielkości promieni atomowych w okresie ze zmianą energii jonizacji.

  • Sformułujesz wniosek dotyczący zmiany wartości powinowactwa elektronowego w okresie.

  • Uzasadnisz zmiany elektroujemności w okresie.

  • Ocenisz, jakie czynniki mają wpływ na zmianę charakteru metalicznego i niemetalicznego pierwiastków.