Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CJbdSdD6uE1
Ilustracja przedstawia kilkanaście kulistych, czerwonych komórek o półprzeźroczystej błonie. Wewnątrz nich znajduje się po kilka kulistych organelli.

Modyfikacje cyklu komórkowego i ich znaczenie

Cykl komórkowy umożliwia jednokomórkowej zygocie rozwinąć się w dojrzały organizm. Pozwala również na odnowę skóry, włosów, komórek krwi i niektórych innych narządów wewnętrznych.
Źródło: ColiN00B, pixabay.com, domena publiczna.

Komórki mogą budować organizmy wielokomórkowe lub same tworzyć organizmy jednokomórkowe. Żywe komórki muszą przeprowadzać wiele procesów metabolicznych. Celem istnienia większości z nich jest replikacja materiału genetycznego, a następnie jego rozdział do komórek potomnych, choć zdarzają się takie, które z pewnych powodów replikują DNA, ale się nie dzielą. Stąd też konieczność istnienia modyfikacji cyklu komórkowego, które poznasz na tej lekcji.

Twoje cele
  • Omówisz modyfikacje cyklu komórkowego.

  • Wyjaśnisz różnice pomiędzy poszczególnymi modyfikacjami cyklu komórkowego.

  • Scharakteryzujesz cele poszczególnych modyfikacji cyklu komórkowego i podasz przykłady ich występowania.