Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgrjjA1YkcEJi
Zdjęcie przedstawia różnokolorowe minerały - agaty - przecięte na pół. Mają kolorowe środki - niebieskie, pomarańczowe, zielone. Kolory z odcieniami układają się warstwami. Najbardziej zewnętrzna warstwa jest biała, skrystalizowana, przypomina otoczkę z soli.

Typy złóż mineralnych

Źródło: multanka, Pixabay License, dostępny w internecie: www.pixabay.com.

Człowiek od niepamiętnych czasów eksploatował surowce mineralne znalezione na powierzchni lub wydobywane z głębi Ziemi, żeby wykorzystać je do różnych obszarów swojej działalności. Dlatego złoża mineralne dzieli się ze względu na znaczenie gospodarcze. Nie jest to jednak jedyny podział typów złóż. W tym materiale poznasz klasyfikację złóż oraz scharakteryzujesz różne minerały.

R1O3KMEeUHXp4
Kopalnia Węgla Kamiennego Halemba.
Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: www.pixabay.com.pl.
RIIZnGBb284cz
Egipski papirus z 1320 r. p.n.e. przedstawiający kopalnię złota, jej okolice i opis złoża. Wydobywanie surowców wymaga specjalistycznej wiedzy dotyczącej geologii, technik wydobywania, jak i opracowywania dokumentacji. Pierwszą cywilizacją, która podeszła do eksploatacji złóż w sposób sformalizowany, był Egipt pod rządami XVIII dynastii tzw. Nowe Państwo. Wtedy powstawały pierwsze dokumentacje złóż złota.
Źródło: Domena publiczna, Link, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Turine_Papyrus,_ca._1320_v.C..jpg.
Twoje cele
  • Sklasyfikujesz typy złóż.

  • Poznasz, czym jest złoże mineralne.

  • Scharakteryzujesz minerały (lub rudy) dla różnych typów złóż.