Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RgF9X3C1LBjfM
Na zdjęciu przedstawiono wnętrze gotyckiego kościoła z widokiem na ołtarz. Przed ołtarzem po bokach znajdują się zdobione, drewniane ławy oraz wysokie okna z witrażami. Za ołtarzem znajduje się gotyckie okno lancetowe z rozetą pokrywające niemal całą ścianę.

Słownik filozoficzny: Roger Bacon

Kaplica Uniwersytetu Oksfordzkiego
Źródło: domena publiczna.

Czy średniowieczny postulat realizacji Królestwa Bożego na ziemi pozwalał się połączyć się z uznaniem roli nauki i społecznymi reformami?

Trzynastowieczny filozof Roger Bacon bywa uznawany za jednego z pierwszych zwolenników metody naukowej. Ustalenie relacji między teologią a wiedzą było wyzwaniem dla rozkwitającej na uniwersytetach filozofii scholastycznej. Roger Bacon stał na stanowisku, że to, co płynie z  nauki, musi być ostatecznie odniesione do filozofii moralnej. Nauka moralna, określająca prawa obywateli i państw, była dla niego także nauką polityki. Uznawał przywództwo papieża, jako reprezentanta władzy boskiej. Dodawał jednak, że jego rządy powinny opierać się na mądrości i wiedzy i zmierzać do zapewnienia szczęścia ogółowi wiernych. Rozwijając tę humanistyczną wizję i postulując reformy, stawiał więc warunki, które faktycznie uderzały w Kościół, wytykając mu niezrealizowane zadania.

Twoje cele
  • Poznasz postać i myśl Rogera Bacona.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób Roger Bacon próbował pogodzić teologię z uznaniem roli nauki.

  • Wyjaśnisz, dlaczego filozofię Bacona określa się jako utopię społeczną.