Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtlTCTjVAYcKf
Zdjęcie przedstawia dwóch rozmawiających ze sobą mężczyzn. Mężczyzna po prawej jest starszy, ma długie, siwe włosy oraz czapkę z daszkiem na głowie. Mężczyzna po lewej ubrany jest w płaszcz, nosi okulary, ma brodę, krótkie włosy oraz kapelusz na głowie.

Człowiek w filozofii dialogu

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Człowiek musi stać się głównym tematem filozoficznych dociekań – twierdzą filozofowie dialogu. Tylko tak bowiem można zrozumieć dramat jego istnienia i tylko tak można minimalizować zło, którego jest ofiarą. Takie postawienie sprawy nie jest przypadkowe – wynika ono z dziejowej konieczności. Jednostka stała się niczym wobec horroru XX‑wiecznych totalitaryzmów. Co zatem zrobić, by przywrócić należne jej miejsce? Odpowiedź jest następująca: trzeba odwrócić kierunkowy wektor pytań antropologicznych: chodzić ma nie o moje własne bycie, ale o innego; chodzić ma nie o poznanie, lecz o spotkanie. Dokonać tego można jedynie na płaszczyźnie etycznej.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z informacjami na temat filozofii dialogu.

  • Przeanalizujesz podstawowe kategorie filozoficzne odnoszące się do człowieka.

  • Zastanowisz się nad aktualnością filozoficznej koncepcji człowieka u dialogików.