R1YpSd47J37ey
Fotografia przedstawia kraba z gatunku Grapsus grapsus, które są najbardziej kolorowe na świecie. Mają odcienie czerwieni, pomarańczy, żółci, czerni, bieli, a nawet niebieskiego. Zwierzę znajduje się w niewielkiej niecce wodnej wypełniającej zagłębienie w plaży.

Przystosowanie organizmów do warunków wodnych

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/krab-amazonka-kolorowe-pe%C5%82zaj%C4%85cy-437346/, domena publiczna.

Woda jest warunkiem życia – co do tego nikt z nas nie ma chyba wątpliwości. Przecież wszystkie najważniejsze procesy życiowe w komórkach zachodzą w środowisku wodnym. Na Ziemi istnieją jednak rejony, w których wody w postaci dostępnej dla organizmów brakuje, trwale lub okresowo. Czy oznacza to, że nie mam tam żadnych form życia? Nic bardziej mylnego. Różnorodność biologiczna tych obszarów nie jest może oszałamiająca, jednak występują tam rośliny i zwierzęta, które przystosowały się do tych niekorzystnych warunków – gromadzą i oszczędzają wodę, a nawet ją w sprytny sposób pozyskują.

Twoje cele
  • Omówisz przystosowania roślin i zwierząt do niedoboru i nadmiaru wody.

  • Określisz związki przyczynowo‑skutkowe między warunkami wodnymi a cechami anatomicznymi i fizjologicznymi wybranych gatunków roślin i zwierząt.

  • Wskażesz rejony świata, w których najczęściej zaznacza się wpływ warunków wodnych na cechy roślin i zwierząt.