Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RhaeYVqREbZov
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia różnorodne plamy światła. Jest to grafika o charakterze artystycznym. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Efekt fotoelektryczny zewnętrzny".

Efekt fotoelektryczny zewnętrzny

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/fiber-optic-cable-blue-network-2749588/ [dostęp 28.04.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

W 1887 Heinrich Hertz przeprowadził badania nad zjawiskiem powstawania iskier w iskrowniku oświetlonej ultrafioletem cewki. Uczony zauważył, że umieszczenie cewki w szklanym pudle powoduje znaczne obniżenie badanego efektu. Zastosowanie kwarcu, czyli materiału, który nie blokował promieniowania UV, nie powodowało osłabienia iskry. Wynik wydawał się być ciekawy, ale Hertz nie kontynuował badań. Temat został jednak podjęty przez innych fizyków - otworzyło to serię interesujących doświadczeń.

Podobnie jak Hertz zaintrygowani zapewne byli klienci i pracownicy restauracji Wilcox’s Pier w 1931 roku. Zobaczyli wtedy po raz pierwszy „magiczne oko” -fotokomórkę, za pomocą której automatycznie otwierano drzwi. Wydarzyło się to 26 lat po tym, jak Albert Einstein wyjaśnił odpowiedzialne za obydwa efekty zjawisko fotoelektryczne.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • poznasz definicję oraz mechanizm zachodzenia zjawiska fotoelektrycznego,

  • zrozumiesz, jak zmienia się natężenie prądu w obwodzie zawierającym anodę i fotokatodę w zależności od parametrów promieniowania elektromagnetycznego wywołującego efekt fotoelektryczny oraz przyłożonego napięcia,

  • zrozumiesz działanie fotokomórki oraz wykorzystujących ją drzwi automatycznych.