Przeczytaj
Warto przeczytać
Efektem fotoelektrycznym nazywamy zjawisko emisji elektronów z metalu pod wpływem padającego promieniowania elektromagnetycznego, najczęściej ultrafioletu lub światła widzialnego.
Wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego

Cech charakteryzujących to zjawisko, takich np. jak maksymalna energia elektronu w zależności od padającego promieniowania, nie da się wytłumaczyć traktując promieniowanie elektromagnetyczne jako falę.
Efekt wyjaśnił w 1905 r. Albert Einstein na gruncie teorii, w której światło nie było opisywane jak fala. Takie podejście było sprzeczne z ówczesną wiedzą o świetle. W 1921 r. został on za to uhonorowany nagrodą Nobla z fizyki. W uzasadnieniu czytamy: „Za jego zasługi dla fizyki teoretycznej, a szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym”.
Fotony
Uczony założył, że promieniowanie elektromagnetyczne składa się z fotonówfotonów, czyli kwantów (porcji) energii. Energia fotonów jest wprost proporcjonalna do częstotliwości promieniowania (). Stałą proporcjonalności jest stała Planckastała Plancka () wynosząca lub . Energię fotonów ( ) zapisujemy więc jako
lub
gdzie literą zaznaczono długość fali promieniowania w próżni, a literą prędkość światła w próżni, wynoszącą ok. .
FotonyFotony oddziałując z materią przekazują swoją energię elektronom, dlatego energia kinetyczna wybitych elektronów, zwanych fotoelektronami, zależy od energii fotonów, czyli częstotliwości promieniowania.
Maksymalna energia kinetyczna elektronu
Energia ta jest równa energii fotonu pomniejszonej o energię wiązania elektronu z metalem, zwaną pracą wyjścia. Praca wyjścia charakteryzuje dany materiał. Im jej wartość jest mniejsza, tym mniejsza jest energia potrzebna do uzyskania efektu fotoelektrycznego. Typowe wielkości pracy wyjścia przyjmują wartości kilku elektronowoltów, czyli odpowiadają energii fotonów z obszaru światła widzialnego i ultrafioletu.
Związek między tymi energiami można zapisać w postaci
gdzie jest energię kinetyczną wybitego elektronu, jest energią fotonufotonu, a pracą wyjścia.
Pamiętając, że energię fotonu można wyznaczyć znając częstotliwość promieniowania, otrzymujemy wyrażenie
często zapisywane jako
Graniczna (progowa) częstotliwość efektu fotoelektrycznego
Aby zaszło zjawisko fotoelektryczne energia fotonu musi przewyższać pracę wyjścia. Graniczną częstotliwością (taką, dla której ) jest więc .
W praktyce energia wybijanych elektronów jest zazwyczaj nieco mniejsza niż . Elektron przedostając się z wnętrza materiału do jego brzegu wytraca część swojej energii kinetycznej. Powyższe wzory umożliwiają wyznaczenie maksymalnej możliwej energii fotoelektronów.
Podsumujmy
Efektem fotoelektrycznym jest zjawisko emisji elektronów z metalu pod wpływem padającego promieniowania elektromagnetycznego.
Energia wybitych elektronów nie zależy od intensywności promieniowania, a jedynie od jego częstotliwości.
Ponadto istnieje pewna graniczna częstotliwość, poniżej której efekt nie zachodzi. Aby wyjaśnić mechanizm zachodzenia zjawiska fotoelektrycznego Albert Einstein wprowadził pojęcie fotonu jako porcji energii promieniowania elektromagnetycznego.
Nie jest możliwe wytłumaczenie tego efektu na gruncie falowej teorii Maxwella.
Zjawisko fotoelektryczne jest jednym z najważniejszych przemawiających za stosowaniem korpuskularnej interpretacji promieniowania elektromagnetycznego.
Badanie zjawiska fotoelektrycznego
Jak można poznać cechy zjawiska fotoelektrycznego w praktyce? Aparatura, służąca jego badaniu najczęściej składa się z elektrod: katody K oraz anody A umieszczonych w próżniowej bańce i podłączonych do obwodu zawierającego źródło napięcia o regulowanej wartości, miliamperomierza oraz woltomierza. Schemat takiego układu przedstawiono na Rys. 1.
Jeśli promieniowanie elektromagnetyczne nie pada na katodę, prąd w obwodzie nie płynie, więc wskazania amperomierza i woltomierza są praktycznie zerowe. Oświetlenie katody promieniowaniem o częstotliwości większej od granicznej powoduje emisję elektronów; obserwujemy przepływ prądu.
Natężenie prądu (liczba przepływających w jednostce czasu elektronów pomnożona przez ich ładunek) jest wprost proporcjonalne do natężenia oświetlenia, które z kolei jest wprost proporcjonalne do liczby fotonówfotonów. Można zatem wnioskować, że im więcej pada fotonów, tym więcej wybijanych jest elektronów, ale nie każdy foton wybija elektron.
Napięcie hamowania elektronów
Do układu można ponadto przyłożyć napięcie w taki sposób, że wybijane elektrony są przyspieszane lub spowalniane pomiędzy katodą i anodą. Co więcej, można elektrony wyhamować - wtedy miliamperomierz pokaże 0. Najmniejsze napięcie powodujące zatrzymanie wszystkich elektronów nazywamy napięciem hamowania. Wartość napięcia hamowania zależy od energii kinetycznej elektronów. A od czego zależy energia kinetyczna elektronów? Jeśli zjawisko jest wywołane fotonami o dużej energii, to elektrony uzyskają dużą energię kinetyczną. Można więc zauważyć, że wartość napięcia hamowania zależy liniowo od częstotliwości promieniowania, co pokazano na Rys. 2.
Punkt, w którym wykres przecina oś częstotliwości odpowiada częstotliwości granicznej, poniżej której efekt fotoelektryczny nie występuje.
Prąd nasycenia
Jeśli napięcie zmniejszamy od wartości napięcia hamowania do zera, natężenie prądu w obwodzie zaczyna rosnąć. W kolejnym kroku można przyłożyć napięcie tak, aby elektrony wybijane z katody były przyspieszane w drodze do anody. Powoduje to dalszy wzrost natężenia prądu aż do wartości granicznej, zwanej prądem nasycenia. Dotyczy to sytuacji, w której każdy wybity elektron dociera do anody. Wartość natężenia prądu nasycenia nie zależy od częstotliwości promieniowania, ale od liczby padających fotonów, czyli od natężenia światła. Efekt został pokazany na Rys. 3. Ujemna wartość napięcia na wykresie dotyczy sytuacji, w której biegun + źródła został przyłożony do katody, a więc gdy elektrony są hamowane.
Jak może działać fotokomórka?
Wróćmy jeszcze na chwilę do „magicznego oka” w restauracji Wilcox’s Pier. W dzisiejszych czasach automatyczne drzwi wykorzystujące fotokomórkę nie są w stanie nikogo zaskoczyć. Warto jednak rozumieć sposób ich działania, przedstawiony na Rys. 4.
Najprostsza fotokomórka składa się z lampy próżniowej, zawierającej dwie elektrody, anodę i katodę. Katoda jest zbudowana z metalu, z którego pod wpływem światła - w wyniku zjawiska fotoelektrycznego - wybijane są elektrony. Oświetlona lampa przewodzi prąd. W obwodzie znajduje się też elektromagnes. Jeśli przepływa przezeń prąd, wytworzone pole magnetyczne przyciąga ramię przełącznika powodując, że obwód drzwi jest otwarty, a same drzwi pozostają zamknięte. Przerwanie dostępu światła np. przez zbliżenie się do fotokomórki powoduje zatrzymanie przepływu prądu w jej obwodzie, wyłączenie elektromagnesu, zamknięcie obwodu drzwi i w końcu otwarcie drzwi.
Słowniczek
(ang. photoelectric effect) zjawisko wybijania elektronów z powierzchni materiału pod wpływem padającego promieniowania elektromagnetycznego. Zjawisko polega na przekazywaniu całej energii fotonu promieniowania elektronowi, zwanemu fotoelektronem. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy więc od natężenia promieniowania, tylko od jego częstotliwości.
(ang. Planck constant) jedna z podstawowych stałych fizycznych łącząca energię fotonów z częstotliwością promieniowania elektromagnetycznego. Istnienie takiej stałej zostało zapostulowane przez Plancka w ramach badań nad widmem ciała doskonale czarnego, a jej wartość oszacowana z ówczesnych danych doświadczalnych. Od 2018 roku jest przyjmowana jako dokładna i wynosząca .
(ang. photon) Foton jest cząstką elementarną, przenoszącą kwant, czyli jedną porcję energii promieniowania elektromagnetycznego. Energia fotonu jest ściśle określona i uzależniona od częstotliwości fali elektromagnetycznej. nazwa pochodzi od greckiego słowa (fos) oznaczającego światło.