Prześledź przebieg eksperymentu, w którym zademonstrowane jest rozładowanie elektroskopu poprzez jego oświetlenie lampą promieniującą światło nadfioletowe. Zwróć szczególną uwagę na bilans energii w zjawisku fotoelektrycznym.
Wyjaśnij, dlaczego w omówionym doświadczeniu po włączeniu lampy UV listki elektroskopu powróciły do pozycji początkowej. Uwzględnij w swojej wypowiedzi fakt, że przed włączeniem lampy elektroskop był oświetlony typowym światłem dostępnym w laboratorium.
uzupełnij treść
1
Nim włączono lampę UV, elektroskop był oświetlony praktycznie wyłącznie światłem widzialnym. Energia fotonów z tego zakresu jest zbyt niska (niższa od energii granicznej), by wywołać którekolwiek z dwóch opisanych niżej zjawisk. Zachowanie listków po włączeniu lampy UV wskazuje, że elektroskop się rozładował. Jest to skutek skierowania na przymocowaną do niego płytkę światła nadfioletowego. Wystąpiło wtedy co najmniej jedno z dwóch zjawisk.
1. Energia fotonów była wystarczająco duża, by wywołać zjawisko fotoelektryczne z płytki. Elektroskop nie był podłączony do zewnętrznego źródła napięcia, ale był naładowany ujemnie. Tak więc wybite z płytki elektrony były odpychane od elektroskopu, który stopniowo się rozładowywał. Temu właśnie zjawisku poświęcony jest film samouczek.
2.Dla zainteresowanych Światło nadfioletowe może wywoływać jonizację cząsteczek OIndeks dolny 22 i NIndeks dolny 22 zawartych w powietrzu. Zależy to - podobnie jak w przypadku zjawiska fotoelektrycznego - od częstotliwości tego światła, czyli od energii fotonów w wiązce. Energia ta musi być większa od wartości progowej, zależnej od właściwości cząsteczki. Mogło więc się zdarzyć, że po włączeniu lampy nadfioletowej, w powietrzu wokół płytki i całego elektroskopu pojawiły się dodatnie i ujemne jony. Jony ujemne były odpychane od układu, natomiast jony dodatnie były do niego przyciągane. Na powierzchni płytki dochodziło do zobojętniania tych ostatnich, co stopniowo doprowadziło do rozładowania elektroskopu.
Polecenie 2
R5XA0o1Jh2Ad5
W opisanym w filmie doświadczeniu zamieniono cynkową płytkę przymocowaną do główki elektroskopu na inną, wykonaną z innego metalu. Można przewidywać, że rozładowanie oscyloskopu wskutek zjawiska fotoelektrycznego Możliwe odpowiedzi: 1. na pewno nastąpi., 2. na pewno nie nastąpi., 3. na pewno nastąpi, jeśli użyliśmy metalu o pracy wyjścia mniejszej, niż dla cynku., 4. na pewno nie nastąpi, jeśli użyliśmy metalu o pracy wyjścia większej, niż dla cynku.