Sprawdź się
Zaznacz poprawne stwierdzenia opisujące efekt fotoelektryczny zewnętrzny:
- energia fotoelektronów zależy od energii promieniowania elektromagnetycznego wywołującego efekt fotoelektryczny, czyli jest proporcjonalna do natężenia fali
- energia fotoelektronu zależy od energii fotonów promieniowania elektromagnetycznego wywołującego efekt fotoelektryczny oraz nie zależy od natężenia fali
- dla danego materiału istnieje progowa częstotliwość promieniowania, poniżej której nie zachodzi zjawisko fotoelektryczne
- dla danego materiału istnieje progowa częstotliwość promieniowania, powyżej której nie zachodzi zjawisko fotoelektryczne
Uzupełnij zdania opisujące zachowanie obwodu zamieszczonego na rysunku
b) Napięcie hamowania jest proporcjonalne do / odwrotnie proporcjonalne do / nie zależy od długości fali promieniowania padającego na katodę fotokomórki.
c) Natężenie prądu nasycenia jest proporcjonalne do / odwrotnie proporcjonalne od / nie zależy od napięcia przyłożonego do obwodu.
a) W sytuacji, gdy zachodzi efekt fotoelektryczny, natężenie prądu nasycenia jest proporcjonalne do / odwrotnie proporcjonalne od / nie zależy od długości fali promieniowania padającego na katodę fotokomórki.
b) Napięcie hamowania jest proporcjonalne do / odwrotnie proporcjonalne do / nie zależy od długości fali promieniowania padającego na katodę fotokomórki.
c) Natężenie prądu nasycenia jest proporcjonalne do / odwrotnie proporcjonalne od / nie zależy od napięcia przyłożonego do obwodu.
a) Jaka jest największa długość fali promieniowania, które może wywołać emisję elektronów z litu w zjawisku fotoelektrycznym? Wynik podaj z dokładnością do nm. Odpowiedź: Graniczna długość fali wynosi Tu uzupełnij nm
Praca wyjścia dla litu wynosi 2,9 eV.
a) Jaka jest największa długość fali promieniowania, które może wywołać emisję elektronów z litu w zjawisku fotoelektrycznym? Wynik podaj z dokładnością do nm.
Odpowiedź:
Graniczna długość fali wynosi ............ nm
Wykorzystaj wynik poprzedniego ćwiczenia i rozstrzygnij, czy światło czerwonego wskaźnika laserowego może wywołać fotoemisję elektronów z litu.
Wpisz rozstrzygnięcie wraz z krótkim uzasadnieniem w przygotowane pole i porównaj z wyjaśnieniem wzorcowym.
Przymocowana do główki elektroskopu cynkowa płytka została naelektryzowana ujemnie, co spowodowało odchylenie listków elektroskopu. Następnie płytka została oświetlona światłem ultrafioletowym o częstotliwości (przedrostek peta- oznacza ). Oświetlenie płytki spowodowało powrót listków elektroskopu do położenia pierwotnego. Wiedząc, że praca wyjścia dla cynku wynosi 4,3 eV, a stała Plancka , odpowiedz na pytania:
a) Jaka jest maksymalna energia kinetyczna elektronów wybijanych z płytki? Wynik podaj w eV z dokładnością jednego miejsca po przecinku.
............ eV.
b) Czy oświetlenie naelektryzowanej płytki cynkowej światłem czerwonym ( = 600 nm) spowoduje jej rozładowanie?
(t/n) ............
Jaka jest maksymalna prędkość elektronu wyemitowanego w efekcie fotoelektrycznym z powierzchni manganu pod wpływem promieniowania UV o częstotliwości ? Praca wyjścia dla manganu wynosi 4,1 eV. Masa elektronu wynosi , stała Plancka . Wybierz właściwą odpowiedź w postaci ułamka prędkości światła :
- 0,04
- 0,004
- 0,0004
Napięcie hamowania dla fotokomórki oświetlonej promieniowaniem o długości fali w próżni = 200 nm wynosi 1,6 V. Oblicz pracę wyjścia fotokatody. Stała Plancka wynosi , ładunek elektronu . Wynik podaj w eV z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Odpowiedź: Praca wyjścia wynosi ............ eV
Wynik podaj w miliamperach w postaci liczby całkowitej. Odpowiedź: Natężenie prądu nasycenia wynosi Tu uzupełnij mA.
Wydajnością kwantową fotokomórki nazywamy stosunek (czyt. eta) liczby wybijanych z katody elektronów do liczby padających fotonów, przy założeniu, że ich energia jest większa od pracy wyjścia. Jakie jest natężenie prądu nasycenia fotokomórki oświetlanej promieniowaniem o częstotliwości i mocy 20 W przy wydajności kwantowej przy założeniu, że energia fotonów promieniowania jest większa od pracy wyjścia. Przyjmij, że stała Plancka , a ładunek elektronu .
Wynik podaj w miliamperach w postaci liczby całkowitej.
Odpowiedź: Natężenie prądu nasycenia wynosi ............ mA.