Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5DJEXWOmsB2l
Zdjęcie przedstawia graficzną kompozycję. W jego centralnej części widoczna jest stojąca, otwarta książka. Z jej wnętrza wyłania się niewielkie, liściaste drzewo. Można odnieść wrażenie, że wychodzi ono niemal z kart książki. Nieopodal drzewa widoczny jest fotel. W tle, za książką widoczny jest las o zachodzie słońca.

Witolda dziwność cała – życie i twórczość Gombrowicza

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Witold Gombrowicz, początkowo odrzucony jako artysta, po latach został uznany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Zakazany w PRL, przez długie lata istniał prawie wyłącznie w świadomości krytyków i historyków literatury. Dopiero pierwsze wydanie zbiorowe Dzieł Gombrowicza (1986) i zniesienie cenzury (1990) przyniosły powolną zmianę w recepcji pisarza. I choć początkowo widziano w nim błazna i obrazoburcę, z czasem stał się sławą i chlubą Polaków.

Twoje cele
  • Rozpoznasz autobiograficzne wątki w powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

  • Wyjaśnisz, dlaczego okres emigracji był istotny dla twórczości pisarza.

  • Scharakteryzujesz język dzieł Gombrowicza.