Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1W4mFKXocThz
Zdjęcie przedstawia panoramę gęsto zabudowanego miasta. Nad budynkami dominuje świątynia z dużą kopułą. Obok stoją wieżyczki. W tle znajdują się wzniesienia.

Słownik filozoficzny: makiawelizm

Włochy, Florencja
Źródło: domena publiczna.

Na początku XVI wieku florencki dyplomata, prawnik i filozof Nicolo Machiavelli napisał książkę, która może uchodzić za poradnik sprawowania władzy, odpowiedni dla prezydenta, biznesmena, oficera i gangstera. Machiavelli nie miał złudzeń co do ludzkiej natury i na zawsze pozbawił ludzkość złudzeń co do polityki. Traktat „Książę” mówił wyraźnie, że gdzie chodzi o władzę, tam liczy się skuteczność – nie moralność. Makiawelizm jako strategia polityczna jest niestety ponadczasowy, sprawdza się podczas kampanii wyborczych w rozwiniętych demokracjach i jako taktyka w negocjacjach biznesowych wielkich korporacji. Niezbyt to sprawiedliwe, że termin pochodzi od nazwiska autora „Księcia”, dzieła przełomowego dla nowożytnej filozofii polityki. Machiavelli nie wymyślił bowiem zła – jedynie bardzo celnie je opisał.

Twoje cele
  • Poznasz filozofię polityczną Machiavellego.

  • Zastanowisz się jak rozumieć termin makiawelizm, czy jako doktrynę, czy też jako postawę lub zbiór zasad.

  • Przeanalizujesz wpływ Machiavellego na rozwój myśli politycznej i społecznej.