Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Rozważmy następujące problemy

Polecenie 1

Zapoznaj się z definicją makiawelizmu. Zastanów się, jak rozumiesz pojęcia virtu i fortuna? Zanotuj swoje przypuszczenia.

R1JPxvuY0LBlG
Prezentacja.
RPUmleobq9lW4
Virtu to... (Uzupełnij). Fortuna to... (Uzupełnij).
Polecenie 2

Przeczytaj fragment Valeriu Marcu Machiavelli. Szkoła władzy. Zastanów się i odpowiedz na pytanie: czym według autora fragmentu jest zło dla Machiavellego?

Zapoznaj się z fragmentem Valeriu Marcu Machiavelli. Szkoła władzy. Zastanów się i odpowiedz na pytanie: czym według autora fragmentu jest zło dla Machiavellego?

1
Valeriu Marcu Machiavelli. Szkoła władzy

Świadomość zła

Świadomość zła jest równie stara jak myślący człowiek, a walka ze złem równie stara jak religia. Dzięki Machiavellemu rezygnacja z walki ze złem zostaje po raz pierwszy wypowiedziana, podniesiona do godności zasady. Ale nie robi on ze zła dobra. Nie odwraca moralności, nigdy nie jest obłudny. Zło jest dla niego daną rzeczywistością, w której niczego zmienić nie można, podobnie jak śmiertelność, jak morze i pory roku. Zło jest częścią składową życia, jest także mistrzem świata. Nie znać zła – znaczy to skakać w głębinę wodną albo biec w ogień. Wszystko, co tęsknota mówi o dobru, odpowiada optymistycznemu, czyli zakłamanemu, usposobieniu jednostki. Jest to igranie z możliwościami, z tym, co być powinno, jest ucieczką przed obserwacją, jest wyobraźnią w raju lenistwa.

5 Źródło: Valeriu Marcu, Machiavelli. Szkoła władzy, tłum. M. Tarnowski, Warszawa 1938.
RAb2mi8b4lDt2
Czym jest zło dla Machiavellego? (Uzupełnij).
Polecenie 3

Zastanów się, czy postawa makiaweliczna jest ci bliska, czy raczej twoje poglądy są od niej dalekie. Wyjaśnij, dlaczego możesz lub z jakich powodów nie możesz się z nią utożsamić.

R1UpQIQS7nADT
(Uzupełnij).
Polecenie 4

Zastanów się i opisz sytuację z życia codziennego, której bohaterowie kierowaliby się zgodnie z zasadą, że „cel uświęca środki”.

R1FRfwVZwHtnP
(Uzupełnij).
1
Polecenie 5

Stwórz mapę myśli wokół pojęcia makiawelizm, która pomoże ci uporządkować dotychczasowe przemyślenia. Pod koniec zajęć wrócisz do tego ćwiczenia.

RfnhvtZq9y3N5
Mapa myśli. Lista elementów: Nazwa kategorii: makiawelizmElementy należące do kategorii makiawelizmNazwa kategorii: Nazwa kategorii: Nazwa kategorii: Nazwa kategorii: Nazwa kategorii: Koniec elementów należących do kategorii makiawelizm
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R7GYpwnUF3dlA
(Uzupełnij).