Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFNIJmXfYexoV
Zdjęcie przestawia posągi czterech wielkich mistrzów krzyżackich. Każda z figur umieszczona jest na postumencie. Pierwszy z lewej ma szatę do kolan z krótkimi rękawami. Pod szatą i na nogach ma kolczugę, na ramionach długi płaszcz, na biodrach szeroki pas, a na głowie czapkę z przedłużonym tyłem. Lewą rękę opiera na tarczy. Mężczyzna jest w średnim wieku. Ma półdługie włosy i nie ma zarostu. Kolejny mistrz ubrany jest w podobny strój, a na głowie ma hełm. Jest w średnim wieku, ma krótkie włosy i brodę. Trzeci mężczyzna ma strój jak dwaj pozostali, a na głowie ma beret. Ma półdługie włosy, brodę i wąsy. Ostatni mistrz ubrany jest w zbroję, na ramionach ma płaszcz, a na głowie kapelusz z wywiniętym do góry rondem. Jest to postawny mężczyzna z długimi wąsami i brodą.

Czy tylko trudne sąsiedztwo? Polska i zakon krzyżacki w średniowieczu

Czterej wielcy mistrzowie krzyżaccy: Hermann von Salza, Siegfried von Feuchtwangen, Winrich von Kniprode, Albrecht von Hohenzollern, fragment pomnika Fryderyka Wielkiego projektu Rudolfa Simeringa, odsłoniętego w 1877 r.
Źródło: Avi1111, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Owi mnisi krzyżaccy, potwór za każdym odcięciem członka odradzający się przez napływ Niemców narodowi najniechętniejszych, stawali się strasznym nieprzyjacielem, nie dość z siebie mocnym, ale […] czyhającym na ziemie dobroczyńców swoich – tak pisał na początku XIX w. o Krzyżakach ojciec polskiej historiografii Joachim Lelewel. Podobny obraz można odnaleźć w innych wybitnych dziełach literackich tamtego okresu, z Krzyżakami Henryka Sienkiewicza na czele. Lata cierpień, oszustw, walk, zbrodni popełnionych pod pozorem szerzenia chrześcijaństwa – czy to wszystko, co Polacy „zawdzięczają” Krzyżakom?

RmVKW0gzgJ6Ru1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1138 rok Rozpoczęcie rozbicia dzielnicowego Polski. 1190 rok Założenie Zakonu krzyżackiego. 1308 rok Zajęcie przez Krzyżaków Gdańska. 1320 rok Koronowanie Władysława Łokietka na króla Polski, zakończenie rozbicia dzielnicowego. 1343 rok Podpisanie pokoju z zakonem. 1385 rok Zawarcie polsko-litewskiej unii w Krewie. 1386 rok Koronowanie Jagiełły na króla Polski. Lata 1409-1411 Wielka wojna z zakonem krzyżackim. 15 lipca 1410 roku Bitwa pod Grunwaldem. Lata 1454-1466 Wojna trzynastoletnia z zakonem. Lata 1519-1521 Wojna z zakonem. 1525 rok Złożenie hołdu królowi Polski przez Wielkiego mistrza zakonnego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, skąd się wzięła czarna legenda Krzyżaków.

  • Ocenisz, jak wpływają na siebie sąsiadujące państwa.

  • Zrozumiesz, że nawet wrogom można czasami coś zawdzięczać.