Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZWp0D3lbHuh6
Zdjęcie przedstawia metalowe drzwi na środku, wokół których znajdują się ciasno ułożone sterty starych książek.

Kultura elitarna a kultura ludowa

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

RQeY3A8QyRMdF
Nagranie dźwiękowe lekcji pod tytułem: Karol Moszczyk, U młynareczki. Nastrojowa muzyka wykonywana na pianinie. Śpiew sopranem kobiety: Biały krok księżyca w olbrzymim, przybliż swe lica, siądź przy mnie, cisza dokoła, woń kory narannej, las stary, w ogrodzie kłamie, czerwone płomienie.

Powyższy fragment jest częścią utworu należącego do kultury elitarnej. Jakie towarzyszyły ci emocje podczas słuchania? Czy jest to gatunek muzyki, z którą masz do czynienia na co dzień? Czy jesteś świadomym odbiorcą tego typu treści?

Przypomnij sobie dowolny utwór muzyczny lub dzieło sztuki, które zalicza się do kultury elitarnej. Zastanów się, jakie emocje towarzyszą ci podczas obcowania z nim? Czy jest to gatunek sztuka, z którą masz do czynienia na co dzień? Czy jesteś świadomym odbiorcą tego typu treści?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz, czym jest kultura elitarna.

  • Porównasz kulturę elitarną i ludową.

  • Przeanalizujesz cechy kultury elitarnej.

  • Ocenisz znaczenie kultury elitarnej dla życia społecznego.