Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1c4v574EuAXT
Zdjęcie przedstawia góryTorres del Paine leżące w Chile w Patagonii. Są bardzo wysokie, strzeliste, oświetlone światłem zachodzącego Słońca, co sprawia wrażenie, iż mają kolor krwistoczerwony.

Etapy cyklu orogenicznego

Źródło: dostępny w internecie: www.pixbay.com, domena publiczna.

Góry kształtują się w wyniku długotrwałych i rozległych ruchów skorupy ziemskiej, które nazywane są ruchami górotwórczymi. Ruchy górotwórcze (orogeniczne) to ruchy wypiętrzające, w wyniku których fragmenty skorupy ziemskiej są wyniesione na znaczną wysokość. Fragmenty te stają się górami w wyniku oddziaływania nie tylko czynników wewnętrznych, ale także na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak erozja czy wietrzenie. Większość orogenez miała miejsce w prekambrze (orogenezy prekambryjskie), ale w dzisiejszej rzeźbie możemy wyróżnić góry, które powstały w czterech ostatnich orogenezach: kaledońskiej, hercyńskiej, okołopacyficznej oraz alpejskiej.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z orogenezami zachodzącymi na Ziemi.

  • Scharakteryzujesz etapy cyklu orogenicznego.

  • Wyjaśnisz proces powstawania gór fałdowych.