Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NvfW8xmKgdR
Ilustracja przedstawia scenę walki pod Pałacem Zamoyskiego. Znajdują się tu powstańcy i wojska carskie. Na walczącymi unoszą się dymy od wybuchów.

Hołd oddany powstaniu styczniowemu w wierszu A. Asnyka W dwudziestopięcioletnią rocznicę powstania 1863 roku

Powstanie styczniowe 1863
Źródło: domena publiczna.

Jakie było znaczenie powstania styczniowego dla kształtowania się poetyckiej tożsamości Adama Asnyka? Jak doświadczenie narodowego zniewolenia odzwierciedliło się w jego utworach?

Wczesne wiersze poety przesycone są poczuciem klęski i świadomością tragizmu polskiego losu. Można w nich zauważyć także gniew – wobec Boga i Ojczyzny, która przegrała. Równocześnie to właśnie wiara wydawała się Asnykowi sposobem na przetrwanie i drogą do odnowy. Z upływem czasu, pomimo żalu i goryczy, odnajdywał w sobie na nowo Tę nieśmiertelną nadzieję, co z dala/Pracę pokoleń wiąże i utrwala.

Twoje cele
  • Poznasz fakty biograficzne z życia Adama Asnyka i tematykę jego twórczości.

  • Zanalizujesz wiersz W dwudziestopięcioletnią rocznicę powstania 1863 roku.

  • Sformułujesz wniosek dotyczący przemiany poglądu autora na znaczenie powstańczego zrywu.

  • Porównasz romantyczną wizję odzyskania niepodległości z wizją pozytywistyczną.