Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RVUbSWK57ADmY
Obraz przedstawia pałacową salę, w której zgromadzona jest grupa ludzi. Po lewej stronie widać króla siedzącego na tronie, otoczonego siedzącymi i stojącymi magnatami i szlachtą. Po prawej stronie, na podwyższeniu stoi mężczyzna w czarnej sutannie. Ma uniesione do góry dłonie.

Przesłanie ideowe Kazań sejmowych Piotra Skargi

Jan Matejko, Kazanie Skargi, 1864
Źródło: Wikimedia Commons, dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.

Piotr Skarga (1536–1612) wstąpił do zakonu jezuitów w dniu swoich 33 urodzin, czyli 2 II 1569 roku. Ten wiek bywa nazywany „chrystusowym”, bo według tradycji Jezus został ukrzyżowany, gdy miał 33 lata. Można tę zbieżność uznać za symboliczną, ponieważ już na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęto nazywać Piotra Skargę prorokiem, podkreślając, że przepowiedział rozbiory Polski. Skarga swoje ostrzeżenia przed upadkiem Rzeczpospolitej  głosił w Kazaniach sejmowych.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji wybranych fragmentów Kazań sejmowych w celu poznania przesłania ideowego tego zbioru.

  • Ustalisz, w jaki sposób Piotr Skarga realizuje w Kazaniach sejmowych funkcję perswazyjną.

  • Wyjaśnisz funkcję odwołań biblijnych w Kazaniach sejmowych.