Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1A0ng6RHsv2E
Zdjęcie przedstawia płonące kawałki węgla. Węgiel jest już częściowo spalony i w niektórych miejscach zrobił się szary. Płomienie są żółte.

W jaki sposób i w jakim celu prowadzi się pirolizę węgla kamiennego?

Piroliza węgla to proces polegający na ogrzewaniu węgla w temperaturze 900–1200°C.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Termochemiczne przetwarzanie surowców pochodzenia organicznego na drodze pirolizy zalicza się do najstarszych przemysłowych procesów termicznych znanych człowiekowi. Sucha destylacja, np. drewna, w wyniku której otrzymywany jest węgiel drzewny, znana jest od ok. 8 tys lat. Przemianom tym można poddawać praktycznie każdy organiczny związek. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się paliwa stałe o dużej zawartości części lotnych, tj. węgiel i biomasę (drewno, wysuszone osady ściekowe, roślinne odpady rolnicze itp.). Po co poddawać węgiel procesowi pirolizy? Jakie są z tego korzyści?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pirolizę oraz omówisz cel jej przeprowadzania.

  • Omówisz i scharakteryzujesz produkty pirolizy.

  • Przeanalizujesz schemat pracy koksowni.