Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwPxLq711d2Ib
Ilustracja przedstawia czarno-białe zdjęcie człowieka, który spada z dużej wysokości. Człowiek ten spada plecami w dół. Jego nogi są zgięte i wyciągnięte do góry. Jego ręce są wyciągnięte do góry. Człowiek ten ubrany jest w koszulę w kratkę, ciemne spodnie. Na nogach ma jasne buty-botki. Po lewej i prawej stronie zdjęcia znajdują się drzewa, uchwycone w ruchu.

Tragizm losu – Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego Tadeusza Różewicza

Źródło: domena publiczna.

Gdy mówi się o kimś, że jest na dnie, zwykle na myśl przychodzą ludzie przechodzący życiowy kryzys: od czegoś uzależnieni, niekiedy bezdomni, zazwyczaj - zagubieni. Mówi się też jednak, że dopiero, gdy spadnie się na samo dno, można się od niego odbić. Tadeusz Różewicz w swoim tekście ukazuje tragiczny wymiar losu człowieka współczesnego, który nie doświadczy nigdy błogosławieństwa istnienia dna…

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega problematyka moralna zawarta w poemacie Tadeusza Różewicza Spadanie, czyli o elementach wertykalnych i horyzontalnych w życiu człowieka współczesnego.

  • Nazwiesz i określisz funkcję środków stylistycznych w poemacie.

  • Opiszesz znaczenie symboliki horyzontalnej i wertykalnej w utworze.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób forma poematu wpływa na interpretację jego problematyki.