Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Ry4cKX9vgpTB5
IlustracjaZdjęcie przedstawia legrysa – skrzyżowanie tygrysa z lwem, który leży na skałach w terrarium otoczonym kratami. Jest to potężny ssak, posiada potężną budowę ciała i cztery grube łapy oraz jasną sierść z ciemniejszymi pasami. Ma potężny pysk z ostrymi kłami bursztynowe oczy i okrągłe uszy na czubku głowy.

Krzyżowanie i bariery rozrodcze

Legrys – hybryda powstała w wyniku bastardyzacji: skrzyżowania samicy tygrysa (Panthera tigris) z samcem lwa (Panthera leo). W warunkach naturalnych zasięgi występowania obu tych gatunków się nie pokrywają.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Istotą rozmnażania jest zapewnienie ciągłości gatunku oraz przekazanie określonego genotypu kolejnym pokoleniom. Za gatunek biologiczny uznaje się grupę podobnych do siebie organizmów mogących swobodnie się krzyżować w warunkach naturalnych i wydawać żywe, płodne potomstwo. Zdarza się też jednak, że dochodzi do krzyżowania się różnych, spokrewnionych gatunków. Jedną z konsekwencji tego procesu jest zanikanie gatunków czystej krwi, co może zaburzyć funkcjonowanie całego ekosystemu. W Polsce w wyniku osuszenia mokradeł orliki krzykliwe pojawiły się w siedliskach zajmowanych dotąd przez zagrożone wyginięciem orliki grubodziobe, które znajdują partnerów do rozrodu wśród spokrewnionej populacji. Krzyżowanie się obu taksonów może doprowadzić do zaniknięcia czystego genetycznie gatunku orlika grubodziobego. Wcześniej ptaki te rozmnażały się w różnych siedliskach, co stanowiło tzw. barierę ekologiczną. W przyrodzie istnieją też inne mechanizmy, które uniemożliwiają krzyżowanie się osobników różnych gatunków – poznasz je w dalszej części e‑materiału.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz mechanizm powstawania hybryd.

  • Wskażesz przykłady organizmów hybrydowych.

  • Scharakteryzujesz czynniki wpływające na transfer genów między populacjami.

  • Omówisz rodzaje barier rozrodczych.