Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RKivlhyp14WGV
Zdjęcie przedstawia widok współczesny frontonu Odeonu Agryppy w Atenach. Na zdjęciu jest wysoki mur zrobiony z dużych, kamiennych bloków. Stoją na nim cztery podesty. Na trzech z nich są rzeźby męskich ciał. Wkoło budowli rosną zielone drzewa i przechadzają się nieliczni zwiedzający.

Filozofia a kultura

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Filozofia jest częścią kultury – ogółu wytworów ludzkich, różniących się w ten sposób od świata natury – zastanego przez człowieka i istniejącego niezależnie od niego. Kultura obejmuje najróżniejsze produkty ludzkiego działania – od prostych narzędzi, służących do zdobywania pokarmu i innych elementów kultury materialnej, w tym wytwory technologii, służące praktycznym celom, poprzez  sztukę – wytwory artystyczne różnych form i rodzajów oraz naukę, badającą świat, aż po instytucje społeczne – państwowe, prawne, religijne. Jakie miejsce zajmuje w tych wytworach filozofia? Do jakiego zbioru należy ją zaliczyć? Jakie funkcje pełni w kulturze?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest kultura w szerokim i wąskim rozumieniu.

  • Wskażesz cechy odróżniające filozofię od innych dziedzin kultury oraz upodabniające ją do nich.

  • Omówisz miejsce filozofii w kulturze.

  • Przeanalizujesz fragmenty Książeczki o człowieku Romana Ingardena.