Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJNvQKb3bWvdc
Zdjęcie przedstawia kobietę wydychającą powietrze do urządzenia zakończonego workiem. Urządzenie jest podłączone do monitora, na którym wyświetlają się dane. Od worka prowadzi strzałka do wzorów strukturalnych i półstrukturalnych różnych związków.

Obliczenia mas molowych związków chemicznych – ćwiczenia

Analiza cząsteczek (na podstawie ich mas) w wydychanym powietrzu przez człowieka może dostarczyć cennych informacji i tym samym prowadzić do wczesnej diagnozy chorób (od astmy aż po raka płuc).
Źródło: dostępny w internecie: www.openstax.org, licencja: CC BY-SA 4.0.

Obliczenia chemiczne stanowią bardzo ważny i strategiczny element pracy naukowców. Pozwalają na bezpieczeństwo i kontrolę prowadzonych reakcji, jak i dają duże szanse na ich powodzenie. Podstawową, a jednocześnie bardzo ważną wielkością jest masa molowa. Wykorzystywana jest ona w niemalże wszystkich obliczeniach chemicznych. Wielkość ta oznacza masę jednego mola atomów lub cząsteczek. Pozostaje spytać, czy wiesz, skąd można odczytać masy molowe pierwiastków? A może wiesz, jak obliczyć masy molowe związków chemicznych?

Twoje cele
  • Odczytasz masy molowe pierwiastków z układu okresowego.

  • Obliczysz masy molowe związków chemicznych.

  • Wyznaczysz liczbę moli substancji chemicznych na podstawie ich masy i odwrotnie.