Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RaJSSiGlo3UEm
Zdjęcie przedstawia książkę i notatnik. Zarówno książka, jak i notatnik, są otwarte. W rowku pomiędzy stronami książki leży otwarte pióro wieczne. W notatniku widoczne są odręczne zapiski.

Rozmowa z samym sobą. Dziennik w literaturze polskiej

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wiek XX to czas intensywnego rozwoju pisarstwa z pogranicza literatury pięknej i literatury faktu. Szczególnie popularnym gatunkiem stał się wówczas dziennik. Prowadzone na przestrzeni wielu lat autobiograficzne zapiski o różnorodnym charakterze – od szczegółowych relacji z bieżących wydarzeń, przez osobiste refleksje, aż po najbardziej intymne zwierzenia – to fascynująca, choć często niełatwa lektura. Dziennik to autoportret artysty, dopełnienie jego twórczości, a także nieocenione świadectwo czasów oraz subiektywna ocena wydarzeń historycznych, kulturalnych i politycznych.

Twoje cele
  • Poznasz gatunek dziennika w literaturze polskiej.

  • Scharakteryzujesz typy dzienników i przedstawisz ich autorów.

  • Rozpoznasz i omówisz cechy dziennika na przykładach literatury polskiej XX wieku.