Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RxWFEVFcqEf3C
Zdjęcie przedstawia most, po którym idzie sześciu mężczyzn w polskich mundurach z okresu międzywojennego XX wieku. Wśród nich widoczny jest Józef Piłsudski.

Autorytaryzm – forma rządów

Józef Piłsudzki ze współpracownikami, 1926 r.
Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Łacińskie słowo auctoritas oznacza władzę, a także powagę moralną. Władza w państwie autorytarnym oparta jest na autorytecie przywódcy, często przejmowana jest drogą zamachu stanu, a przywódca ma wsparcie wojska lub innej organizacji militarnej. W państwie autorytarnym nie ma jednej, obowiązującej ideologii i poza okresami walki o zdobycie lub utrzymanie władzy, nie ma mobilizacji społeczeństwa. Państwo oparte jest często na solidaryzmie państwowym i silnej, zbiurokratyzowanej władzy centralnej. Przywódca państwa autorytarnego rzadko sięga po kompetentnych, apolitycznych urzędników, a swoje rządy opiera na wiernych sobie działaczach partyjnych. Obywatele cieszą się pozorną wolnością osobistą, dopóki nie podejmą prób zmiany rządzących. Nie jest to reżim polityczny będący hybrydą demokracji i totalitaryzmu, choć w sprzyjących warunkach może ewoluować w stronę każdego z nich.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz czynniki społeczne wpływające na powstawanie państwa autorytarnego.

  • Przeanalizujesz funkcjonowanie władzy i obywateli w państwie autorytarnym. Ocenisz poziom wpływu obywateli na decyzje władz.

  • Wyjaśnisz różnice między reżimem totalitarnym i autorytarnym. Ocenisz rolę obywatela w obu reżimach.

  • Wskażesz, jakie czynniki mogą wpłynąć na ewolucję autorytaryzmu w stronę totalitaryzmu lub demokracji.