Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1elXMphXBWG1
Na zdjęciu widoczne są gorące źródła, podzielone na mniejsze obszary oddzielone od siebie przez niskie ściany skalne skały. Ich dno zbudowane jest głównie z brunatnych minerałów, z kolei boczne ściany z białych. Widoczne są otwory, z których z wnętrza ziemi wydobywa się para.

Zmiany minerałów zachodzące pod wpływem wody

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/da/photos/sinter-hed-vulkansk-mineraler-3763/, domena publiczna.

Wietrzenie chemiczne jest procesem zmiany składu chemicznego i tekstury skał przy udziale związków chemicznych, głównie wody oraz gazów, takich jak: tlen (OIndeks dolny 2), tlenek węgla(IV) (COIndeks dolny 2), tlenek azotu(V) (NIndeks dolny 2OIndeks dolny 5) i chlor (ClIndeks dolny 2). Pod wpływem wody zachodzą procesy polegające na zmianie minerałów bezwodnych w uwodnione lub rozpadzie cząstek złożonego związku chemicznego na kilka związków mniej złożonych.

Twoje cele
  • Omówisz procesy hydratacji i hydrolizy minerałów.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób z anhydrytu powstaje gips, a z hematytu limonit.

  • Omówisz wpływ warunków klimatycznych na powstawanie wybranych minerałów ilastych.

  • Zapiszesz wybrane procesy wietrzenia chemicznego przy pomocy wzorów chemicznych.