Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RCFcdnZuaMZWW
Zdjęcie przedstawia postać mężczyzny siedzącego po turecku w ciemnym pomieszczeniu. Za jego plecami rozbłyskuje niewielkie światło.

Św. Augustyn, część 2: człowiek, wiara i rozum

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy fakt, że człowiek uświadamia sobie naturę Dobra, Piękna, ideę Sprawiedliwości to dowód na istnienie Boga? Według św. Augustyna poznanie idei, które istnieją w Bogu, następuje podczas iluminacji, czyli oświecenia i dowodzi, że Bóg jest źródłem wiecznej prawdy. Rozum, jak twierdzi św. Augustyn, jest wzrokiem duszy, który skłania się ku światłu, ale żeby je dojrzeć potrzeba wiary, nadziei i miłości. Augustiańska teoria ezgemplaryzmu mówi, że świat został stworzony według idealnych boskich wzorców, które rozpoznajemy we wszelkich bytach – musimy jednak nauczyć się patrzeć.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy Augustyna na temat człowieka i duszy ludzkiej, która skłania się ku światłości Boga, by poznać wieczną prawdę.

  • Dowiesz się, jak na podstawie filozofii św. Augustyna kształtowała się teologia.

  • Przeanalizujesz rolę wiary w możliwości poznania.