Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLTt8Oi2wGJOk
Zdjęcie przedstawia mężczyznę siedzącego przy biurku. Mężczyzna siedzi tyłem do odbiorcy. Na mężczyznę pada blask światła przez duże okno, które znajduje się za biurkiem.

Jak być dobrym filozofem?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Kim jest filozof? Jakie stawia sobie cele? W jaki sposób można stać się filozofem?

Odpowiedź na te pytania zmieniała się wraz z rozwojem filozofii, która w czasach starożytnych oznaczała po prostu poszukiwanie wiedzy. Pierwsi filozofowie stawiali pytania o naturę rzeczywistości, ich następcy – o sposób jej poznawania. Od czasów Akademii założonej ok. 387 r. p.n.e. przez Platona filozofia rozwijała się w ścisłym powiązaniu z matematyką, retoryką i naukami przyrodniczymi. Filozofowie bywali nauczycielami, pisarzami, naukowcami, prawnikami, a w wiekach średnich najczęściej duchownymi. Z czasem poszukiwanie wiedzy o bycie i jego formach przekształciło się w rozważania nad możliwością prawdziwego poznania. Filozofia stworzyła fundament dla rozwoju nauk społecznych, a także psychologii i antropologii. U progu XX w. istotnym zagadnieniem filozoficznym stał się język i jego rola w procesach poznawczych. Filozofowie zajmowali się różnorodnymi kwestiami i stosowali różne metodologie. Tym, co pozostało niezmienne od czasów Sokratesa, jest odwaga myślenia, znaczenie rozumowania logicznego i rola wyobraźni. Dobry filozof to ten, który potrafi kwestionować uznane prawdy, a także zna i szanuje dokonania swoich poprzedników, bo wiedza o tym, co odkryli inni, jest warunkiem podejmowania dyskusji.

Twoje cele
  • Przypomnisz sobie, czym w starożytności zajmowała się filozofia.

  • Poznasz cechy pytania filozoficznego.

  • Przeanalizujesz cechy dobrego filozofa.