Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11OJi9AnBvqf
Grafika przedstawia scenę walki. Przy czołgu stoi żołnierz w hełmie z karabinem maszynowym w dłoniach. Na niebie latają wojskowe odrzutowce oraz są spadochroniarze lecący na spadochronach. W tle jest miasto, które rozświetlają ogniste podmuchy.

Członkostwo w NATO a bezpieczeństwo Polski

Źródło: domena publiczna.

W 2019 r. minęły dwie dekady polskiego członkostwa w Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). To dobry moment, aby pokusić się o refleksję dotyczącą korzyści i kosztów związanych z udziałem Polski w tej formie militarno‑politycznej współpracy międzynarodowej.

Głównym celem przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak potocznie nazywa się Organizację Paktu Północnoatlantyckiego, była oczywiście chęć wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej. Czy ten cel udało się osiągnąć? W jakim stopniu członkostwo Polski w NATO przyczynia się do poprawy naszego międzynarodowego bezpieczeństwa?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego i jej zmieniającą się rolę we współczesnym świecie.

  • Ocenisz wpływ Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego na zachowanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa Polski.

  • Porównasz potencjał obronny Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego z potencjałem jej otoczenia międzynarodowego.