Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YFLQ41lWvGa
Zdjęcie przedstawia pionki do gry. Po jednej stronie stoją pionki czerwone, w grupie, po drugiej stronie ilustracji samotni stoi pionek czarny.

Egzystencjalizm jest humanizmem jako apologia

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Filozofowie od zawsze bronili się i tłumaczyli z tego, jak żyją i jak pracują. Obrona Sokratesa, jeden z najważniejszych tekstów Platona, jest jednym z najwspanialszych przykładów mowy obrończej w tradycji filozoficznej. Do tradycji apologetycznych tekstów filozoficznych należy również publikacja J.P Sartre’a Egzystencjalizm jest humanizmem.

Sokrates bronił się przed zarzutem demoralizacji młodzieży, Sartre przekonywał, że egzystencjalizm nie jest wezwaniem do kwietyzmu i nihilizmu. W obu przypadkach filozofowie konfrontowali się nie tyle z zarzutami wobec sformułowanych przez siebie myśli i podjętych działań, ile z odbiorem i interpretacją tychże przez innych ludzi, które uznali za wyjątkowo nietrafne.

Sokrates w tym, co jego oponenci nazywali demoralizacją młodzieży, widział najważniejszą swoją misję: strzec, by ludzie troszczyli się o własną duszę. Sartre przekonywał, że budzący dyskomfort bohaterowie jego opowiadań nie są wzorami do naśladowania, ale obnażają beznadziejność ludzkiego losu, do przełamania której właśnie nawołuje egzystencjalizm.

Obrona Sokratesa wyraża z wielką mocą przekonanie, że to ateńczycy nie zrozumieli filozofa. Na przykładzie obrony Sartre’a prześledzisz ruch myśli, który jest świadectwem doświadczenia intelektualnego bycia niezrozumianym i poszukiwania sposobu na bycie zrozumianym. To niezwykle ważne doświadczenie w procesie osiągania filozoficznej dojrzałości zarówno Sartre’a, jak i też wielu jego poprzedników i następców.

Twoje cele
  • Omówisz okoliczności powstania oraz treść tekstu J.P. Sartre’a Egzystencjalizm jest humanizmem.

  • Scharakteryzujesz sytuację odpowiedzialności z perspektywy egzystencjalizmu.

  • Omówisz relację między uczuciami a działaniem w filozofii Sartre’a.

  • Podasz przykłady dokonywanych przez ludzi wyborów i zinterpretujesz je zgodnie z założeniami Sartre’a.

  • Porównasz humanizm renesansowy z koncepcją humanizmu zaprezentowaną w tekście Egzystencjalizm jest humanizmem.

  • Zinterpretujesz utwór poetycki z perspektywy założeń egzystencjalistycznych.