Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RM7bt4OKDnWPS
Na zdjęciu znajduje się oliwa z oliwek wlewana z butelki do szklanej miski. Przy misce leżą cztery zielone oliwki. W tle oliwna gałązka.

Czy tłuszcze mogą być nienasycone?

Oliwa z oliwek jest jednym z najczęściej stosowanych tłuszczów. Udowodniono, że zawarty w oliwie kwas oleinowy ma właściwości prozdrowotne.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Tłuszcze, które spożywamy na co dzień, są mieszaniną estrów glicerolu (nazwa systematyczna to propano–1,2,3–triol) i różnych wyższych kwasów karboksylowych, potocznie nazywanych kwasami tłuszczowymi. Mogą one budować tłuszcze nasycone i nienasycone. Z czego zatem wynika ów podział i w jaki sposób, za pomocą doświadczenia, zaklasyfikować tłuszcze do grupy tłuszczów nasyconych lub nienasyconych? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w tym materiale.

Twoje cele
  • Nazwiesz kwasy tłuszczowe, budujące tłuszcze nienasycone.

  • Opiszesz zależność między charakterem chemicznym, pochodzeniem a stanem skupienia badanych tłuszczów.

  • Zaprojektujesz doświadczenie, za pomocą którego wykażesz charakter nienasycony tłuszczów przy użyciu wodnego roztworu bromu.