Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1OT5anwe8i7C
Zdjęcie przedstawia kostkę Rubika leżącą na betonowej podstawie. Kostka ma ułożoną jedną ściankę w jeden kolor - to wzór błękitnego nieba z pierzastymi chmurami.

Kurs logiki: lekcja 10. Zdanie a nazwa

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wypowiedzi, za pomocą których się do czegoś nawzajem przekonujemy czegoś dotyczą, wskazują mianowicie na jakieś rzeczy i sytuacje, wobec których powinniśmy wyrobić sobie przekonanie. Przekonanie bowiem zawsze jest przekonaniem o czymś, o tym, że dana rzecz jest jakaś, albo że dana sytuacja jest jakaś – my zaś, odbiorcy wypowiedzi, o ile nas ona do czegoś przekonała, powinniśmy do tej rzeczy bądź sytuacji jakoś się ustosunkować. Tym, co w zdaniach wskazuje na to, o jakie rzeczy i sytuacje chodzi, są nazwy. Ale czy zawsze umiemy rozpoznać, co w wypowiedzi jest nazwą? Czy nazwa to tyle, co rzeczownik? Co właściwie nazywa nazwa?

Twoje cele
  • Poeksperymentujesz filozoficznie z doświadczeniem nazwy czegoś.

  • Zrozumiesz różnicę między logiką nazw a logiką zdań.

  • Poćwiczysz wskazywanie nazw użytych w wypowiedzi.

  • Włączysz się do filozoficznej debaty na temat relacji między nazwą a rzeczą przez nią oznaczaną.