Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwIG7dUKUYuUz
Zdjęcie przedstawia kilka mitochondriów. Mają kształt podłużnych ziaren. Wewnątrz widoczny jest pofałdowanych grzebień mitochondrialny.

Budowa i funkcje mitochondriów

Mitochondria nazywane są „elektrowniami” komórki. Bez tych organelli nasz organizm nie przeżyłby nawet pięciu minut. Uwalniają one energię ze związków organicznych i magazynują ją w postaci ATP — cząsteczki, bez której żaden organizm nie może funkcjonować.
Źródło: NICHD, Flickr, licencja: CC BY 2.0.

Mała, mobilna elektrownia, która kieruje się tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Niemożliwe? A jednak. Jest w komórce „elektrownia”, która nosi nazwę mitochondrium. Przemieszcza się do miejsc komórki o największym zapotrzebowaniu na „paliwo komórkowe” w postaci związku, jakim jest ATP. Potrafi też coś więcej – przy dużym zapotrzebowaniu na energię może się namnażać.

Twoje cele
  • Omówisz budowę mitochondrium.

  • Wyjaśnisz wpływ aktywności metabolicznej komórki na rozmieszczenie i liczebność mitochondriów.

  • Wskażesz przystosowania w budowie mitochondriów do roli, jaką pełnią w komórce.