Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RdlScxD4FxgQq
Zdjęcie przedstawia okrągły zegar słoneczny zrobiony z mosiądzu. Jego ramię wskazuje on rzymską cyfrę 12. Ramię to jest nasłonecznione z prawej strony i rzuca cień na drugą połowę zegara. Pomiędzy ramieniem zegara a jego powierzchnią znajdują się pozawijane elementy z mosiądzu. Ramię odbija się w połyskującej powierzchni zegara.

Ujęcie matematyczne geografii astronomicznej – powtórzenie

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Po zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w poszczególnych e‑materiałach dotyczących geografii astronomicznej i jej ujęcia matematycznego, warto usystematyzować swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Ten materiał jest podsumowaniem wiadomości dotyczących: orientacji na sferze niebieskiej, ruchów Ziemi i ich następstw, obliczeń w geografii astronomicznej oraz astronomicznych skutków położenia naszego kraju.

Twoje cele
  • Zidentyfikujesz poszczególne elementy sfery niebieskiej w terenie.

  • Wymienisz cechy i scharakteryzujesz następstwa ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi.

  • Opiszesz inne ruchy Ziemi (zmiana kształtu orbity ziemskiej, precesja, nutacja i wiele innych).

  • Wykonasz obliczenia dotyczące pozornej wędrówki Słońca po sferze niebieskiej.