Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15syOHs8dnUL
Fotografia przedstawia budowlę będącą częścią instalacji przemysłowej. Składa się z kilku budynków z czerwonej cegły pokryty w blaszanym dachem, wysokiego, ceglanego komina, systemu silosów połączonych przewodami oraz przewodów, które odchodzą w kierunku dalszej części instalacji. Pomiędzy budynkami znajdują się wysokie, zielone drzewa.

Proces deglomeracji przemysłu

Źródło: dostępny w internecie: pixy.org, domena publiczna.

Większość zakładów przemysłowych w Polsce skupia się w obrębie granic jednego miasta. Ma to wiele pozytywnych konsekwencji, m.in. taki stan rzeczy polepsza komunikację wewnętrzną, może też wpływać na mniejsze koszty funkcjonowania przedsiębiorstw (np. korzystanie ze wspólnej sieci energetycznej, kanalizacji itp.). Jednak koncentracja przemysłu na danym obszarze wpływa negatywnie na stan środowiska przyrodniczego. Wraz z restrukturyzacją przemysłu często prowadzona jest jego deglomeracja, która ma na celu zmniejszenie presji na środowisko. W tym e‑materiale dowiesz się, jakie są wady i zalety deglomeracji przemysłu.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest deglomeracja przemysłu.

  • Wyjaśnisz, jakie są przyczyny i skutki przeprowadzania deglomeracji przemysłu.

  • Omówisz wady i zalety deglomeracji przemysłu.