Solidarność powstała w wyniku masowych protestów przeciw poniżającym warunkom życia. Jako związek zawodowy domagała się poprawy warunków pracy i płacy. Będąc jednocześnie wielkim ruchem społecznym, upominała się o podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność słowa i możliwość wpływania na losy kraju przez społeczeństwo. Działała w sposób pokojowy.
Do Solidarności wstąpiło ok. 9,5 mln Polaków. Była jedyną tego typu organizacją na całym obszarze rządzonym przez komunistów – potężną, legalną i niezależną od władz. Zakwestionowała hasło, głoszone przez partie komunistyczne, że tylko one reprezentują interes robotników. Stała się inspiracją dla innych narodów. Przyczyniła się do upadku komunizmu w Europie Środkowo‑Wschodniej oraz rozpadu bloku wojskowego państw komunistycznych, oddalając w ten sposób groźbę wojny atomowej.
Wyjaśnisz, dlaczego o „Solidarności” uczy się w szkołach niemal na całym świecie, a jej logo należy do najbardziej rozpoznawanych polskich symboli.
Określisz, na ile „Solidarność” była związkiem zawodowym, na ile ruchem społecznym, a na ile organizacją polityczną.
Wytłumaczysz, dlaczego „Solidarność” była traktowana przez władze komunistyczne za poważne zagrożenie dla wszystkich państw bloku sowieckiego.