Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Oe8IIOvYg1K
Zdjęcie przedstawia wysokie trzciny na tle nieba podczas zachodu słońca.

Blaise Pascal: część 3. Trzcina myśląca

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Być może znana jest ci stara bajka La Fontaine'a o wielkim dębie i o małej trzcinie. Pełen pychy dąb ostatecznie wali się na ziemię pod silnym podmuchem wiatru, a skromna, drobna trzcina po przejściu tego samego wiatru jest, co prawda, sponiewierana, ale zostaje na swoim miejscu. Teraz wyobraź sobie, że ta trzcina z bajki to człowiek, według Pascala słaby i kruchy, ale paradoksalnie również nie do złamania, bo uzbrojony w zdolność myślenia, wyobraźnię i świadomość, które pozwalają mu zachować elastyczność wobec wichrów i burz.

Twoje cele
  • Poznasz refleksje Pascala na temat kruchości i siły istoty ludzkiej - myślącej trzciny.

  • Przeanalizujesz, co według Pascala jest wielkością, a co nędzą człowieka, i co stanowi o jego godności.

  • Przywołasz znane ci już poglądy filozofów wcześniejszych epok, by zrozumieć, co miał na myśli Pascal, pisząc, że człowiek równie niezdolny jest dojrzeć nicości, z której go wyrwano, jak nieskończoności, w której go pogrążono.

  • Zastanowisz się, czy współczesny stan wiedzy wpłynąłby na pesymistyczne podejście filozofa do możliwości poznawczych człowieka.