Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rj2epNryNqhGV
Zdjęcie przedstawia fragment Akropolu. Ukazane są cztery kolumny podtrzymujące sklepienie i fragment wysokiej ściany.

Platon – państwo idealne

Akropol, Ateny
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wizja państwa stworzona przez Platona to państwo idealne. Rządzą nim filozofowie, pilnują go żołnierze, a pracują rzemieślnicy.

Przekonanie Platona o tym, że świat postrzegany przez zmysły jest jedynie odbiciem idei, ukształtowało jego poglądy polityczne. Filozof był pewien, że jeśli istnienie wartości można uznać za obiektywne, to także ustrój polityczny powinien być tych wartości odzwierciedleniem. Platon uważał, że prawdziwa polityka współgra z filozofią, ponieważ szuka sprawiedliwości.

Sprawiedliwość według Platona polega na tym, by znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Rolnicy mają uprawiać ziemię, wojskowi szkolić się w sztuce walki i obrony a władcy mądrze wszystkimi zarządzać. Każda z grup ma być wsparciem dla innych a żadna z nich nie może funkcjonować samodzielnie. Tylko współpraca wszystkich klas może stworzyć harmonijną całość.

Twoje cele
  • Poznasz podstawowe założenia filozofii Platona.

  • Opiszesz Platońską wizję idealnego państwa.

  • Bazując na myśli Platona, przeanalizujesz związki filozofii z polityką.