Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RhCZ57t0NJ7I5
Zdjęcie przedstawia kameleona siedzącego na gałęzi. Ma ciało mocno bocznie spłaszczone, zwłaszcza część grzbietową, na której skóra tworzy wysoką, płaską listwę o ostrej krawędzi. Głowa jest kanciasta. Oczy duże, okrągłe, wypukłe. Palce w nogach ma przeciwstawne, zrośnięte w rodzaj szczypiec. Ciało kameleona jest różnokolorowe, dominuje barwa zielona.

Jak na stan równowagi wpływa temperatura?

Kameleon zmienia swoje zabarwienie w zależności od warunków otoczenia. Tak samo jak kameleon – układ reakcyjny zmienia się pod wpływem działania czynników zewnętrznych i dostosowuje się do nowych warunków.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Reakcje chemiczne czy przemiany fizyczne, nieustannie zachodzące w roślinach, bakteriach czy innych żywych organizmach, są z otaczającym je środowiskiem w stanie równowagi. Każda zmiana powoduje jej zaburzenie, co „zmusza” układ do powrotu w poprzedni stan. Jednym z takich czynników jest temperatura, która odgrywa istotną rolę w procesach równowagowych.

Twoje cele
  • Posłużysz się regułą przekory do opisu wpływu zmiany temperatury w układzie na stan równowagi reakcji.

  • Określisz, jak modyfikować temperaturę w różnych reakcjach celem zwiększenia wydajności powstawania produktów.

  • Zastanowisz się nad tym, jaką rolę odgrywa temperatura w reakcjach chemicznych.