Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rd08po9H22vER
Zdjęcie przedstawiające mały zielony pojemnik stojący na szarym asfalcie.

Co zrobić z opakowaniami, gdy już ich nie potrzebujemy?

Segregacja śmieci oraz stosowanie opakowań, które nadają się do powtórnego użytku, to absolutne minimum, by zadbać o środowisko.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Plastikowa butelka, karton po mleku, tubka po paście do zębów – wszystko ląduje w koszu. Co dalej? Co się dzieje z tymi śmieciami? Kiedyś wywożono je wprost na wysypisko, a teraz się nimi gospodaruje. Na czym polega owa gospodarka odpadami, a na czym ich utylizacja? Jakie znaczenie ma recykling? Gdzie trafiają śmieci z naszych koszy? Jak powinna wyglądać ich prawidłowa segregacja? Powstawanie odpadów to poważny problem w skali światowej, ze względu na rosnącą liczbę ludności oraz postępujący rozwój gospodarczy i techniczny. Statystyczny Polak jest w stanie wyprodukować ok. 300 kg śmieci rocznie, ale już niewielkie modyfikacje – np. zmiana toreb plastikowych na torbę z tkaniny lub podjęcie wysiłku, by bezbłędnie przeprowadzać recykling – mogą mieć duży wpływ na ilość odpadów oraz to, co się z nimi stanie.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcia odpadu, opakowania i zarządzania odpadami.

  • Przywołasz akty prawne i projekty regulujące gospodarowaniem odpadami.

  • Sklasyfikujesz odpady, które powinny zostać poddane recyklingowi.

  • Rozpoznasz oznaczenia na opakowaniach produktów.