Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1X8gGJcqp6Hh
Obraz przedstawia władcę siedzącego na złotym siedzisku w namiocie polowym. Jest on ubrany w złoty płaszcz i czarną zbroję. Przed nim klęczą delegaci ubrani w kolorowe szaty i wręczają mu dary, jeden z nich pada przed nim na twarz. Za władcą stoją doradcy, a wokół znajduje się mnóstwo żołnierzy oraz polska husaria.

Szwecja w XVI w. Wojna o Bałtyk

Batory pod Pskowem
Źródło: Jan Matejko (1838–1893), 1872 r., olej na płótnie, Zamek Królewski w Warszawie, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Na początku XVI w. ostatecznie rozpadła się unia kalmarska, która od 1397 r. łączyła trzy państwa skandynawskie - początkowo pod berłem Gryfitów, a następnie Wittelsbachów i dynastii Oldenburgów, rządzących Danią. Kres unii położyły silne już od lat 30. XV w. tendencje emancypacyjne Szwecji.

R128qGxGMfsAU1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1397 rok, zawarcie unii kalmarskiej przez Danię, Szwecję i Norwegię. 1513 rok, przejęcie tronu w Danii przez Chrystiana drugiego. 1517 rok, ogłoszenie 95 tez Marcina Lutra. 1520 rok, koronowanie Chrystiana drugiego na króla Szwecji. 1523 rok, przejęcie tronu duńskiego przez Fryderyka pierwszego i tronu szwedzkiego przez Gustawa Wazę. 1523 rok, zerwanie unii kalmarskiej.  Od 1527 do 1529 roku, reforma luterańska w Szwecji.  1560 rok, przejęcie tronu Szwecji przez Eryka czternastego.  OD 1563 do 1570 roku, pierwsza wojna północna. 1587 rok, wybranie Zygmunta trzeciego Wazy na króla Rzeczpospolitej.  1600 rok, rozpoczęcie wojny polsko‑szwedzkiej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, co chciał osiągnąć Zygmunt August, wydając siostrę za księcia  Finlandii, i jak to małżeństwo wpłynęło na układ sił i sojuszy w Europie,

  • Scharakteryzujesz przyczyny wybuchu I wojny północnej,

  • Opiszesz okoliczności zawierania sojuszy w czasie wojny o Inflanty.