Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1HJSY3DnoSPE
Zdjęcie przedstawia las. Widoczne są liczne drzewa. Drzewa mają zielone liści. Przez korony wpada do lasu promień słońca.

Iluminacja

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co według ciebie jest najważniejszym narzędziem ludzkiego poznania? Rozum, zmysły czy intuicja? Odwołaj się do własnego doświadczenia – czy sądzisz, że wiedza o świecie, którą posiadasz, opiera się przede wszystkim na informacjach pochodzących ze zmysłów? A może interesujesz się dziedziną, w której poznaje się za pomocą rozumu – matematyką lub historią? Wybierz jedno najważniejsze narzędzie poznania i pomyśl, w jaki sposób uzasadnić swój wybór.

Zastanów się teraz, jaką rolę w twoim wyborze odegrał przedmiot poznania. Twoja odpowiedź z pewnością opierała się bowiem na konkretnych przykładach poznania, które przyszły ci do głowy. Czy jeśli zamiast pomyśleć o wykonywaniu eksperymentów w laboratorium pomyślałbyś o mnichu kontemplującym istotę Boga poprzez medytację, twój wybór byłby inny?

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz teorię poznania św. Augustyna w kontekście starożytnej epistemologii.

  • Powiążesz teorię iluminacji z teologią oraz antropologią Augustyna.

  • Wykażesz związek poglądów teoriopoznawczych Augustyna z jego filozoficznymi poszukiwaniami (sceptycyzm).