Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XRUBJVvAOoy
Zdjęcie przedstawia miejski krajobraz z wysokimi wieżowcami, blokami i dźwigiem budowlanym. W centrum fotografii znajduje się pięć wysokich, długich kominów stojących obok siebie. Zdjęcie jest w odcieniach brudnej żółci i czerni, słońce częściowo zasłonięte jest szarymi chmurami.

Struktura gałęziowa okręgów przemysłowych w Polsce

Źródło: https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: pixabay.com.

Okręg przemysłowy to obszar koncentracji przemysłu skupionego w ośrodkach przemysłowych. Liczba okręgów przemysłowych na danym terenie zależy od zastosowanych kryteriów rozróżnienia.

Okręgiem przemysłowym w Polsce określa się najczęściej obszar, na którym liczba osób zatrudnionych w przetwórstwie lub wydobyciu przypadająca na 1 km² lub na 100 mieszkańców jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż średnia krajowa zatrudnionych w tych sektorach. Jakie gałęzie przemysłu dominują w polskich okręgach przemysłowych? Jakie zmiany nastąpiły w tej kwestii po 1989 roku w związku z transformacją systemową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w opracowanym materiale.

Twoje cele
  • Wymienisz współczesne polskie okręgi przemysłowe.

  • Scharakteryzujesz obecną strukturę gałęziową polskich okręgów przemysłowych oraz wyjaśnisz, co na nią wpływa.

  • Wskażesz główne problemy polskich okręgów przemysłowych.