Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIBsoQrsVBmou
Grafika przedstawia glob ziemski, a na nim Amerykę Północną i Amerykę Południową. Wokół globu znajdują się różne ciągi znaków na ciemnym tle.

Globalizacja i społeczeństwo obywatelskie

Źródło: domena publiczna.
Hamid Mowlana

Globalizacja to tylko inne słowo na oznaczenie grożącego nam tryumfu amerykańskiej kultury: rozrywki, mody, amerykańskiego stylu życia. Wydaje się, że globalizacja będzie wkrótce pełna i McDonald’s będzie mógł wysyłać swoje reklamy do każdego człowieka, każdego konsumenta, dokądkolwiek na świecie w dowolnej porze dnia. Ale globalizacja jest czymś więcej aniżeli bitwami coca‑coli, więcej niż promocją religii hollywoodzkiej, a nawet niż sam Hollywood.

pisarek Źródło: Hamid Mowlana. Cytat za: Janusz W. Adamowski, Co się stało z komunikacją społeczną? Rozmyślania o wielkiej zmianie [w:] Andrzej Rozmus, Teraźniejszość totalna. Tezy o współczesności, Warszawa 2015, s. 20.

Zapoznając się z materiałem, zastanów się, czy zgadzasz się z powyższymi słowami.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie globalizacji.

  • Wymienisz plusy i minusy procesów globalizacji.

  • Ocenisz skutki procesów globalizacji dla współczesnego społeczeństwa.