Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RONY8B3fiyNJi
Na zdjęciu znajdują się stare mapy kuli ziemskiej. Na ich wierzchu położony jest kompas w metalowej oprawie.

Terytoria zamorskie na świecie

Źródło: Ylanite Koppens, dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl, domena publiczna.

Od zarania dziejów na świecie były społeczności, które dążyły do powiększania swojego terytorium. Największe światowe podboje kojarzą nam się z epoką kolonializmu, choć należy pamiętać, że to nie współcześni Krzysztofa Kolumba rozpoczęli ekspansję morską, lecz już w VIII wieku wikingowie, którzy wywodzili się z południowej Skandynawii i Półwyspu Jutlandzkiego. Na skutek walk wewnętrznych oraz przeludnienia tych terenów rozpoczęli wyprawy łupieżcze na tereny Francji, Niemiec, Hiszpanii i Brytanii. W swych wyprawach docierali na Ruś, do Islandii i Grenlandii. Na obecny podział świata wpłynęło wiele czynników, wśród których znajduje się również podbój terenów zamorskich przez dawne mocarstwa, natomiast współczesny przykład z 2014 roku to aneksja Krymu prze Federację Rosyjską. Terytoria zamorskie mają bardzo specyficzną strukturę, a ich zależności od „kontynentalnych” ojczyzn‑matek są niezwykle złożone.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz znaczenie terminu terytorium zamorskie.

  • Wskażesz na mapie terytoria zamorskie poszczególnych krajów.

  • Przeanalizujesz historię terytoriów zamorskich oraz wymienisz wady i zalety społeczno‑ekonomiczne płynące z ich posiadania.