Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1VrH2JmD1BBB
Zdjęcie przedstawia otwartą książkę, na stronach której widnieje tekst spisany w języku łacińskim.

Rola Kościoła w zachowaniu dorobku antyku

Ilustracja przedstawia VIII-wieczny kodeks z tekstem reguły benedyktynów.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Napływ ludów barbarzyńskich, zniszczenia, które temu towarzyszyły, a wreszcie utworzenie przez nich państw na gruzach imperium rzymskiego na Zachodzie doprowadziły nie tylko do rozkładu politycznego i gospodarczego, ale także do zubożenia kultury. Jedyną instytucją, która zachowała ciągłość ze światem rzymskim, był Kościół chrześcijański. Dbał on o przetrwanie podstaw kulturalnego dorobku antyku (siłą rzeczy dostosowując go do potrzeb religijnych), a także – wraz z postępami chrystianizacji – o stopniowe rozpowszechnianie go w państwach barbarzyńskich.

RqRNGuTuZUEYv1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 337 śmierć Konstantyna Wielkiego. Około 496 przyjęcie przez króla Franków, Chlodwiga chrztu. 527 wybrani Justyniana Wielkiego na Cesarza bizantyjskiego. 529 założenie klasztoru przez Benedykta z Nursji na Monte Casino. 538 założenie przez Kasjodora klasztoru według reguły Benedykta. 590 – 604 pontyfikat papieża Grzegorza Pierwszego. 610 objęcie tronu Bizancjum przez Herakliusza Pierwszego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, jak wyglądało życie polityczne, gospodarcze i kulturalne Europy po upadku cesarstwa zachodniego.

  • Wytłumaczysz, dlaczego biskupi katoliccy zajmowali się także ściąganiem podatków czy organizacją życia społecznego.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób dostosowano klasyczne nauczanie do potrzeb Kościoła i czego uczyli się mnisi.

  • Scharakteryzujesz dokonania zasłużonych dla kultury ludzi kościoła wczesnego średniowiecza.