Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rbi9hMk8jaNuK
Zdjęcie przedstawia scenę ze sztuki. Na scenie znajduje się pięciu mężczyzn. Po lewej stronie młody mężczyzna w starożytnej tunice, pośrodku trzech mężczyzn w czerni, w maskach, a po prawej stronie dojrzały mężczyzna wsparty na drewnianej, wysokiej lasce.

Cechy Edypa jako bohatera tragicznego

Źródło: Manuel Garcia Barros a Estrada-Pontevedra, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0.

Czy człowiek sam ściąga na siebie nieszczęścia? Czy ludzkie czyny i wybory są zależne od zbiegu okoliczności, czy wynikają z charakteru?

Król Edyp Sofoklesa wskazuje, że początkiem zła może być błędne rozpoznanie rzeczywistości przez bohatera, który nieświadomy sytuacji, w jakiej się znalazł, zmierza do upadku. Ta tragiczna wina bohatera została przez Arystotelesa nazwana hamartią. Losy Edypa są jej przykładem. Ludzka pycha, która podpowiada, że można oszukać przeznaczenie, staje się przyczyną ciągu tragicznych zdarzeń i przypadkowych zbrodni. A skąd bierze się pycha? Prawdopodobnie z ludzkiej naiwności – przeświadczenie o własnej mocy bywa zgubne dla bohaterów literackich i miewa tragiczne konsekwencje w realnym życiu.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy wybranych fragmentów Króla Edypa, by wykazać, że tytułowa postać to bohater tragiczny.

  • Scharakteryzujesz Edypa jako bohatera obarczonego winą tragiczną (hamatria).

  • Dostrzeżesz w losach Edypa obecność ironii tragicznej.

  • Wyjaśnisz, co pozwala nazwać Edypa postacią o szlachetnym charakterze.