Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5idjxkSwuWUF
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia przykładowy panel łącz elektronicznych. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Przedstawianie niepewności pomiarowych w formie graficznej".

Przedstawianie niepewności pomiarowych w formie graficznej

Czy to nie ciekawe?

Wykonałem 30 pomiarów intensywności promieniowania jonizującego z pomocą radiometru i uzyskałem następujące wyniki (Rys. a.).

R1ZK2mG1zLM9m
Rys. a. Wyniki serii 30 pomiarów intensywności promieniowania jonizującego.

Nie wygląda to zbyt ładnie. Uzyskane wyniki mają bardzo różne wartości, co może budzić obawę, że radiometr źle działa albo że warunki pomiaru zmieniały się w trakcie jego wykonywania, a może jeszcze coś innego.

Okazuje się, że żadna z wymienionych, możliwych przyczyn rozrzutu uzyskanych wyników nie jest prawdziwa. To po prostu wykres jest niekompletny, bo brak na nim niepewności pomiarowych. Wykresy, na których punkty pomiarowe są naniesione bez odcinków niepewności, zamiast prezentować to, co powinny, mogą wprowadzać w błąd.

Z tego przykładu wynika ważny wniosek:

Niepewności pomiarowe stanowią nieodzowny element graficznej prezentacji wyników pomiarów.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu:

  • omówisz rolę niepewności pomiarowych przy graficznej prezentacji wyników pomiarowych,

  • przedstawisz niepewności pomiarowe na różnych wykresach,

  • ocenisz przebieg badanych zależności funkcyjnych z uwzględnieniem wielkości niepewności pomiarowych.